ערוץ סאמאריה samaria gorge

הפראק הלאומי המדהים סאמאריה samaria היה נפתח בדרך כלל רק בתחילת מאי לקהל הרחב. בשנים האחרונות יש אפשרות להיכנס לפארק אפילו בחודש אפריל מן החלק התחתון, תלוי במזג האוויר ובכמות העבודה הנדרשת כדי לשחזר את הנתיב אחרי הגשמים בחורף, באופן פורמאלי ורשמי ע"פ מידע שקיבלנו השנה מלשכת התיירות הרשמית של האי כרתים, קניון סאמאריה נפתח לקהל ב 1.5 כל שנה אלה אם כן יש עיקובים הנובעים מפגעי מזג אוויר ממוקד באיזור זה, בכל מקרה כדאי להתעדכן באתר הרשמי של סמאריה : להלן : samaria.gr

אתר כרתים הישראלי מפעיל מדריכים מקצועיים שיכולים להדריך קבוצות המטיילות בקניון סאמאריה ובכלל באי כרתים, למידע בנושא הדרכה בקניון סאמאריה השאירו לנו פנייה :


ערוץ סאמאריה הוא יעד חובה לכל מי שמתכנן להגיע לאי כרתים לטיול ולא רק לנופש, הוא לא רק יעד, הוא יעד חובה ואם מטרתכם היא חיפוש אתרי טבע מרתקים, דעו שיוון התברכה בשני הקניונים, קניוני סלע כמובן, העמוקים והגדולים ביותר באירופה, הקניון הנוסף המדהים לא פחות הוא קניון ויקוס בצפון יוון.

הערוץ הוא טרק / טיול מומלץ מאד למטיילים בכרתים, תחילת הערוץ ברמה הנקראת "אומלוס", ומסתיים קרוב לכפר אגיה רומלי (שהמרחק ביניהם הינו 18 ק"מ). המטילים  בערוץ ילכן כ 16 ק"מ וירדו מגובה של 1250 מטר ישר לחוף המקסים של אגיה רומלי, עוברים דרך 13 ק"מ של הפארק הלאומי. רוחבו של הערוץ נע בין 300 מטר ל 3 מטר [כן, בחלקים מסויימים המעבר דורש יכולת תמרון טובה בין הסלעים], הערוץ מלא בצמחים יחודיים לאיזור, בבעלי חיים שחלקם אף מצויים בסכנת הכחדה. מעבר צר מאד בערוץ נקרא "שערי הברזל". אף אחד לא יודע למה המקום קיבל את שמו, אבל אין שם כלל שערים והם לא נעולים - לא לדאוג. 

תחילת ההליכה היא בערוץ יחסית פתוח וקל למעבר, עד שמגיעים לישוב סאמאריה שעל שמו נראה הערוץ כולו, לאחר מכן הופך הערוץ לצר יותר ולדרמטי הרבה יותר, בקילומטר ה 12 קירותיו של הקניון כמעט צמודות 3 מטר בלבד מקיר לקיר, בהמשך ככל שמתקרבים לאגיה רומלי הוא מתרחב בחזרה ואז השפך של הנחל אל הים הוא אחד המחזות המרהיבים ביותר ביוון.

דמי כניסה

דמי הכניסה הינם 5.00 יורו והם משמשים לתחזוקת הפארק הגדול הזה, כולל פקחים אשר מטרתם לעזור למטיילים, רופא זמין במקרה של פציעה, מעיינות נקיים למלא מים בבקבוקים שלכם, מספר חדרי שרותים לאורך המסלול והרבה הרבה פחי זבל זמינים לפינוי אשפה מצטברת. השומרים רוצים לוודא כי כל מי נכנס גם עוזב את הפארק לפני רדת החשכה. זוהי הסיבה מדוע הם מבקשים מהמבקר להציג את הכרטיס שלו בדרך החוצה, (כך הם יכולים לוודא שאין מישהו עדיין בפארק בלילה). זיכרו כי אם תתחילו ללכת בשעות אחר הצוהרים, תוכלו להתקדם רק עד נקודה מסויימת בלבד בערוץ.

מתי להגיע ?

Omalos שהוא קרוב, זול ונחמד ולצאת לדרך ממש מוקדם. אם תצאו בבבוקר מוקדם, תוכלו להנות מהערוץ לבדכם מכיון שאוטובוס התיירים הראשון מגיע בערך ב 7:30 (ומכאן יהיה זרם בלתי פוסק של אוטובוסים עד 11:00). אפשרות נוספת הינה להתחיל מאוחר בסביבות 12.00, כך, לא יהיה הרבה אנשים אולם במקרה זה תהיו חייבים להישאר לישון ב Agia Roumeli. 

כיצד להגיע ?
ברכב פרטי ניתן להגיע עד Omalos ומשם להגיע עצמאית. 
לחלופין יש אוטובוסים ציבוריים (KTEL) שמגיע ל Omalos מחאניה כל בוקר (רק כאשר הערוץ פתוח). לחילופי חילופין, מונית לארבעה מחאניה לסאמאריה לא תעלה לכם יותר מ 40 יורו (ל4 אנשים). אגב, הדרך הנפוצה ביותר לבקר בערוץ היא להזמין סיור מאורגן. ניתן להזמין כרטיסים לסיור המאורגן דרך האתר הבא : Isango ביחרו greece ולאחר מכן crete ובצעו הזמנה באינטרנט מראש [מתחילים את המסלול בנסיעה מהעיר חאניה] היתרון הינו המדריך הצמוד של הקבוצה והעובדה שאתה לא חייב לללכת בקצב של הקבוצה. נקודה נוספת הינה שהסיורים הללו אינם יקרים, אנו באתר כרתים לא נוטים תמיד להמליץ על סיורים מאורגנים, אבל בהקשר לסמאריה יש יתרון נוסף, אתם מתחילים את המסלול בתחילתו שם מניח אתכם האוטובוס, ובסיום המסלול האוטובוס בא לקחת אתכם מסוף המסלול.

להזמנת מלון בחאניה : לחצו כאן

מה לקחת איתנו למסע  ?
בקבוק מים אשר תוכלו למלא בדרך. 
כובע, עם צלייה אחורית, במיוחד עבור חלקה האחרון של הליכה שבה יש מעט מאוד צל. 
נעלי הליכה טובות, ובטח שלא סנדלים. 
כמות אוכל סבירה. 
ביגוד עליון מכיון שיכול להיות קריר בתחילת המסע או בסופו.
אביזרי חבישה ופלסטרים למקרה של יבלות ברגלים.
מצלמה, או iphone כמובן לא יזיק, אם כי רצוי לניילן אותם או לבטח אותם, כי נפילה למים היא עניין נפוץ בסמאריה.
מעט כסף, כי בסוף המסלול בטוח יבוא לכם איזה סופלאקי או מיץ תפוחים יווני צונן.

מהו תוואי השטח והאם צריכים להיות בכושר ?
אבנים, אבנים ועוד אבנים! השטח הוא סלעי רוב הזמן אבל זה משתנה. בתחילתה, הדרך מרוצפת אבנים, לאחר מכן הולכים בתוואי נחל וחוצים אותו מספר לא מבוטל של פעמים (על גישרוני עץ או בדילוג בין ועל אבנים). החלק האחרון של המסע הינו שטוח וחשוף לחלוטין לשמש.
בגדול, טיול של 16 ק"מ שטוח על הקרקע אמור להימשך כ -3 שעות. במקרה שלנו, כל ההליכה הינה בירידה אז הזמן אפילו מתקצר יותר, אולם מכיון שההליכה הינה בתוואי משובש ותחילתה בירידה תלולה שמכבידה על הברכיים ודורשת זהירות, המסלול כולו עשוי לקחת בסביבות 4 שעות. על מנת להיות בטוחים קחו עוד שעה בחישובי הזמן והמרחק ואנא התחשבו בפרמרטים הבאים :

א. אם אתם עורכים את הטיול עם מישהו שמעולם (או בשלוש השנים האחרונות) לא  הלך מרחק כזה, עשויה להיות בעיה של תשישות או עייפות מצטברת לאחר זמן קצר. אם כבר לנוח, אז כדאי לעשות מנוחה במקומות מישורים ולא במקומות התלולים.

ב. נעלים לא מתאימות ייצרו בעיות בהליכה וייגרמו ליבלות מהר מאד.

ג. בקיץ חם, קחו בחשבון שיהיה לכם פחות נעים ותזדקקו לשתות יותר והרבה יותר.

ד. טיילים עם בעיות ברכיים - יכולים להיות בבעיה במסלול זה, כי הקילומטרים הראשונים כרוכים בירידה תלולה.

ה. ילדים זה נחמד מאד, אבל ילדים מתחת לגיל 10 לא יוכלו לעשות את המסע הנ"ל בלי לסבול או לנדנד.

ו. כלבים יכולים לעבור את המסלול אבל גם להם עשויות להיות התכווציות שרירים שישפיע עליהם בימים הבאים עד כדי חוסר יכולת ללכת ממש. אגב אם בחרתם להביא אותם, עליהם להיות קשורים כל אורך המסלול.

המלצות גולשים :

ניתן להזמין בכל בית מלון בעיר חאניה טיול שאוסף אותך בשעה 6:30 בבוקר ממש מהמלון כולל מדריך מקומי, אוטובוס ומעבורת שלוקחת אותך מסוף המסלול למפגש עם האוטובוס חזרה, סוף הטיול בערך בשעה 19:30 עד 20:00 הגעה חזו לחאניה, הולכים מספר קילומטרים בערוץ סאמריהשהוא מחל מקסים עם המוןאבנים. כדאי מאד לקחת בגד ים, בסוף המסלול יש חוף ים באגיה רומלי וכדאי להתרענן לפני שעולים על המעבורת חזרה. כל כמה קילומטרים יש נקודה של התרעננות, עם מים מאד מומלץ.

בניגוד למידע על פתיחת ערוץ סאמאריה באפריל, כדאי להתעדכן בלשכת התיירות היוונית בכרתים, בדרך כלל ערוץ סאמאריה נפתח רק בתחילת מאי, סביב ה 10 למאי, כך שעל תבנו על ביקור בערוץ סאמאריה מחוץ לעונת התיירות, אם אתם רוצים להיות בטוחים ניתן לפנות למוקד השרות של אתר כרתים הישראלי.

ראו מלונות בכרתים ללא עמלות הזמנה ובאישור מיידי עם : בוקינג.קום


 

מפת אתר כרתים ראו גם טרקים ביוון וגם חופשה עם ילדים ברומא

צרו איתנו קשר

להמלצה על מלונות, וילות, דילים מיוחדים ומבצעים בכרתים. השירות ללא תשלום.

ראו טיסות לכרתים במחיר מצוין עם מנוע חיפוש
והזמנת הטיסות הבטוח ביותר בישראל :
לחצו כאן

 

 

 

 

crete.co.il is part of israel-greece.com network, contact us: greece.isl@gmail.com

Zamir Sivan CEO